Pomalý nebo nedostupný web je velkým problémem a může způsobit ztrátu potenciálních zákazníků, ale i těch, kteří u Vás nakupují pravidelně nebo ztrátu návštěvníků Vašich stránek. V tomto článku si ukážeme několik tipů, které můžete provést předtím, než se obrátíte na technickou podporu.

Co je pomalý web a kdy je čas to řešit?

Pomalého webu byste si měli všimnout na první pohled. Odborné studie říkají, že člověk ztrácí velkou část zájmu, pokud se do 1 sekundy neobjeví nějaký obsah webu. Pokud je načítání delší jak 10 sekund, je velmi nízká pravděpodobnost, že uživatel dokončí požadovanou konverzní akci. U těchto případů bereme samozřejmě situaci, kdy je připojení k internetu ideální.

Pokud se web načítá špatně, pomalu nebo vůbec, musíme si uvědomit, že se uživatel na web již nemusí nikdy vrátit! Proto je nutné řešit problematický web co nejrychleji a bez zbytečného odkládání.

Velké obrázky jsou hezké, ale pomalé

Mnoho majitelů stránek žije v domnění, že velké obrázkové soubory jsou pro web lepší, protože fotografie je kvalitní. V praxi uživatel webových stránek nerozezná velice kvalitní obrázek, který je na webu zobrazen v malém náhledu, od optimalizovaného obrázku. Optimalizované obrázky mohou být několikanásobně menší a tím i rychlejší při načítání.

Při načítání méně důležitých obrázků doporučujeme využít také tzv.”lazy load“, díky čemuž se obrázky načítají s nižší prioritou a tedy až po načtení textů a dalšího obsahu. Obdobné načítání s nižší prioritou je možné například u různých skriptů.

Pro WordPress doporučujeme využít pluginu Smush, který se umí postarat o lazy load i o zmenšení obrázkových souborů za pomoci serverů třetích stran.

Zbytečné skripty

Zaměřte se na skripty, které výrazně zpomalují váš web. Snažte se používat minimalizované skripty a především na lokálním serveru. Skripty, které jsou stahovány ze vzdálených serverů (CDN) mohou výrazně zpomalit načtení. Stejně jako u obrázků doporučujeme méně prioritní skripty načítat metodou “lazy load”.

Pokud si vybíráte Fonty ze serverů třetích stran, zjistěte, zda i načítání fontů nezabírá zbytečně moc času. Databáze fontů Google Fonts například nabízí “Speed Index”, který vám ukáže, do jaké míry zpomalí font nebo výběr více fontů váš web.

Aktualizujte svůj WordPress

Pokud používáte redakční systém WordPress, určitě doporučujeme provádět pravidelné aktualizace. Jedná se nejen o aktualizace samotného redakčního systému, ale tak pluginů a šablon.

Co se týče pluginů a šablon, odstraňte ty, které nepoužíváte. Některé zdrojové kódy šablon a pluginů mohou být v kolizi a tím výrazně zpomalovat web. Pokud instalujete nové moduly, doporučujeme po každé instalaci otestovat, jak se jeho aktivace projevila na rychlosti načítání obsahu.

Nejnovější verze PHP

Skriptovací jazyk PHP dnes patří neodmyslitelně k většině moderních webů. Jeho využití je velice široké a je tedy jasné, že tento jazyk se neustále vyvíjí. Vychází nové verze, které opravují různé bezpečnostní a výkonnostní chyby. Vždy doporučujeme používat nejnovější verzi PHP, i když je zde jedna výjimka. Pokud dojde k velké aktualizaci verze o jedno celé číslo, doporučujeme s aktualizací vyčkat. WordPress a další redakční systémy mohou být s přizpůsobením na nejnovější verze PHP pomalejší.

Je server dostačující?

V IT branži se mu říká “železo”. Server je hlavní mozek Vašeho webu a o rychlosti načítání webu výrazně rozhodují jeho parametry. Pokud používáte naši službu Dohledového centra, víte o všech výpadcích, které server potkají. Pokud je výpadků více, doporučujeme kontaktovat svého poskytovatele webhostingu. Může se stát, že je server přetížený jinými weby nebo je vadný.

Příkladem špatného serveru může být kolísání doby odezvy i v časech, kdy na webu návštěvnost není.

Load balancer

Load balancer je nástroj, který se používá zejména na webech, které očekávají větší návštěvnost. Jedná se v jednoduchosti o jakýsi rozcestník předtím, než se uživatel dostane na webovou stránku. Ten sleduje aktuální vytíženost webového serveru a v případě velké návštěvnosti dokáže přesměrovat klienta na záložní server, kde je vystavena kopie webové stránky nebo informace, že je v současné době server nedostupný. Díky tomu nenastane přetížení serveru pro návštěvníky, kteří se na web dostali před dovršením této kvóty a ti tedy mohou nerušeně a bez výpadku prohlížet web.

Útoky hackerů nejsou jen na velké cíle

Lidé si často představují, že pokud mají malý web s návštěvností do 10 lidí denně, nemůže je ohrozit nějaký hacker. Proč by si také vybíral za cíl zrovna takový web? Jenže hackeři útočí na servery. U většiny webhostingových společností máte web umístěný na stejném serveru s dalšími weby hackeři mohou vybrat za cíl jiný web na tomto sdíleném serveru.

Proveďte webový audit

Webový audit je prováděn nejrůznějšími nástroji. Ty zjišťují několik parametrů. Zejména prověřují web z hlediska zdrojových souborů. Hledají velké a pomalé soubory a doporučují tipy ke zrychlení. Pokud chcete takový audit provést, kontaktujte nás pomocí níže uvedeného formuláře.

Pokud chcete pomoci se zrychlením webu, kontaktujte nás! Rádi se na něj podíváme a doporučíme Vám, co zlepšit.