V dnešním článku se podíváme na funkci dohledového centra. Jak dohledové centrum funguje, proč je důležité a co všechno se v dohledovém centru sleduje?

WebRock v roce 2020 spustil službu pomocí které sleduje vybráné webové stránky, e-shopy a servery. Služba dohledového centra nonstop sleduje především vytížení serverů, není to však zdaleka vše.

Dostupnost, odezva, …

Pro většinu administrátorů je podstatnou vlastností serveru, aby byl dostupný. Nedostupný server může znamenat ztrátu potenciálního obchodu nebo zákazníka a může negativně ovlivnit pověst webu.

Průměrná odezva zaznamenaná v grafu

Rozhodnout o tom, zda uživatel dokončí nákup na e-shopu nebo se vrátí na webovou stránku může i doba odezvy serveru. Některé zdroje uvádějí, že pokud je odezva delší než 1 sekunda, návštěvník ztrácí poměrně velkou část zájmu o obsah webu. Odezva delší jak 10 sekund znamená prakticky nulovou šanci na prodej. Pokud je web správně odladěn, pohybuje se odezva nejčastěji v rozmezí 100-700 milisekund. Vzhledem k tomu, že doba odezvy se u každého webu liší, je pro každý web nastavena mez, při jejímž překročení je web označen jako pomalý. Ve chvíli, kdy délka odezvy dosáhne 10 sekund je web prohlášen za nefunkční.

Blocklisty

Prohledávání blocklistů je další podstatnou vlastností dohledového centra. Má za cíl zjišťování v registrech blokovaných IP adres, zda se zde neobjevila IP adresa serveru. Pokud by se tak totiž stalo, mohlo by to znamenat, že se někteří uživatelé na web nedostanou nebo budou mít problémy například s přijetím e-mailu z takového serveru.

Interval kontroly a vyhodnocení

Kontrola serverů je prováděna každou minutou. Pokud se zjistí problém, je okamžitě prováděn další test. V případě, že se problém druhým testem potvrdí, je pracovník dohledu informován o problému. Následně je nutné zjistit, co stojí za problémem. Mezi nejčastější problémy patří výpadek na straně poskytovatele webhostingu, DDoS útok na servery, který cíl přetíží nebo například nesprávně provedená úprava webu. Někdy se setkáváme i s problémem, kdy web čerpá data z jiného serveru, který přestane odpovídat. To způsobí prakticky nefunkčnost i testovaného webu.

Zaznamenávání dostupnosti serveru, tzv.”uptime”