Častou otázkou při tvorbě webových stránek je kde sehnat kvalitní obrázkové materiály. Pokud za ně nechceme platit, nabízí se několik portálů, které obrázky zdarma nabízejí.

Při výběru obrázku se můžeme dát třemi cestami. Buď si obrázky můžeme pořídit na placených serverech s obrázky nebo existují také servery, kde obrázky seženeme zdarma mnohdy s plnými právy pro komerční užití. Třetí cesta je asi nejnákladnější, nicméně hodí se zejména pokud máme specifický produkt, který nikde jinde nenajdeme. Jedná se o pořízení vlastních obrázků.

V tomto článku se pojďme podívat na několik portálů, kde se dají obrázky pro webové stránky najít úplně zadarmo.

Pexels

Pexels patří mezi jedny z nejlepších vyhledávacích služeb pro obrázky zdarma. Sdružuje obrázky z více služeb. Vyhledávání je jednoduché a většinou netrvá příliš dlouho najít tu správnou fotografii pro váš web.

Úvodní stránka Pexels

Pixabay

Pixabay je jednou ze služeb, kde se dá sehnat nespočet obrázků zdarma. Při výběru obrázku je však nutné hlídat nastavení licence. Některé obrázky vyžadují uvedení autora, jiné jsou poskytovány zcela zdarma. Kromě samotných obrázků je zde k dispozici velká galerie vektorových obrázků a také videí. Vyhledávání obrázků je možné i v češtině, avšak pro lepší výsledky doporučujeme vyhledávat anglicky. Kvalita obrázků je někdy taktéž horší, proto zde strávíte většinou delší dobu výběrem. Naštěstí obrázků je takové množství, že si většinou vyberete.

Úvodní stránka Pixabay, kde seženete krásné obrázky pro svoje stránky zdarma

Unsplash

Unsplash nabízí také velmi pěkné fotografie. Na rozdíl od zmíněných služeb je však hledání je nutné provádět výhradně v angličtině.

Server Unsplash nabízí pěkný výběr fotografií

Freeimages

Freeimages poskytuje nabídku více jak 300 000 fotografií, které jsou k dispozici zdarma.

Needpix

Needpix nijak nezaujme vzhledem webové stránky ani výběrem vhodného obrázku, nicméně pokud vás neodradí otravné reklamy, i zde můžete najít to, co hledáte.

Pikwizard

Pikwizard je velice kvalitním serverem s fotografiemi zdarma přímo od profesionálních fotografů. Najdete zde více jak 1 milion fotografií a videí.

Life of Pix

Life of Pix je pěkný server, který nabízí kromě fotografií také video. Fotografie i video jsou zde ve vysokém rozlišení, avšak někdy je trochu problematičtější vyhledat ty správné.